Święta Wojna

Większość ludzi interesujących się bieżącymi wydarzeniami na świecie, termin „Święta wojna” kojarzy momentalnie z Dżihadem. Jednak nie jest do końca tak. Owo pojęcie występuje także na naszym podwórku. Co prawda nie oznacza w stu procentach krwawych starć mających podłoże religijne, lecz walka jest równie zacięta. Dla kibiców piłkarskich, „Święta Wojna”, to nic innego niż Derby Krakowa.

Termin ten jest autorstwa Ludwika Gintela, obrońcy Pasów, który przed jednym z meczów z Białą Gwiazdą, powiedział „No to chodźmy panowie na tą świętą wojnę”. Wcześniej wyrażenie to było określeniem derbów między dwoma żydowskimi klubami z Krakowa – Makkabi i Jutrzenką.

Historia derbów jest prawie tak długa, jak długie są historię obu klubów. Zespoły zostały założone w 1906 roku, a od 1908 obie zwaśnione drużyny – Wisła i Cracovia – toczą walkę o dominacje w grodzie Kraka. Jednakże ostatnie 10-15 lat pokazało, że do starć dochodzi nie tylko na boisku czy trybunach, ale również i w samym mieście. Występowały również ataki z użyciem broni, głównie noży.

Pierwsze odnotowane derby, szacuję się na 20 września 1908 roku. Zawody te zakończyły się remisem 1:1. Co ciekawe, sędzią tego meczu był rezerwowy zawodnik Cracovii. Z racji tego że obie drużyny nie posiadały w ów czas swoich własnych stadionów, mecz został rozegrany na terenie krakowskich Błoń. Dziś stanowią one, w pewnym sensie, naturalne ogrodzenie między kibicami obu zespołów.

Od tego momentu derby rozgrywano prawie co roku. W 101-letniej historii krakowskiej „Świętej Wojny” do potyczek między drużynami nie doszło 18 razy. W latach 1915-1918 nie odbyły się one z powodu braku stadionu Wisły, a łąki na których w ów czas grała, zostały zajęte przez armię austriacką. Następna przerwa nastąpiła w 1927 roku, gdzie Cracovia odmówiła występowania w rozgrywkach. W czasie drugiej wojny światowej, derby nie odbyły się tylko w 1942 roku. Natomiast rok później doszło do niecodziennych, pierwszych zamieszek po derbowym spotkaniu. Otóż w samej końcówce meczu, gdy sędzie podyktował rzut karny na korzyść „Pasów”, piłkarze Białej Gwiazdy rzucili się na arbitra. Temu na ratunek przybyli zawodnicy Cracovii. Do bijatyki również dołączyli kibice obu drużyn. Awantura była tak wielka, że „walka” przeniosła się pod siedzibę sztabu SS na Rynku Podgórskim. Przed wywozem kibiców do Oświęcimia uratował fanatyków obu ekip Austriak, notabene szef owego sztabu SS. Miał on stwierdzić: „Kibice? A to niech się biją…”. Po tych starciach walkower przyznano Cracovii.

Rozpoczęcie pierwszych derbów, już w wyzwolonym Krakowie, obwieścił hejnał z Wieży Mariackiej 28 stycznia 1945 roku. Trwały one 2×30minut. Odbyły się na zaśnieżonym boisku. Sędzią meczu był tym razem, odwrotnie niż w 1908 roku, fanatyczny kibic Wisły Kraków. Zawody zakończyły się wynikiem 2:0 na korzyść Białej Gwiazdy.

Warto również przypomnieć, że jedne z ważniejszych derbów odbyły się 5 grudnia 1948 roku. Wtedy oba kluby zajmowały dwa czołowe miejsca w tabeli, z taką samą liczbą punktów. Uznano za konieczne rozegranie dodatkowego meczu, tym razem na neutralnym terenie. Wynik 3:1 dla Cracovii i to ona została mistrzem Polski. Wielu z nas może uznać za dziwne nagrody jakie przyznano zawodnikom. Otóż piłkarze „Pasów” jako zespół otrzymali obiad w jednej z dobrych krakowskich restauracji. Najlepszy strzelec natomiast, dodatkowo został obdarowany zegarkiem. Dziś traktowano by to jako żart.

Najdłuższa przerwa jak dotąd w rozgrywaniu „Świętej Wojny” miała miejsce w latach 1997 – 2003. W tym czasie oba kluby nie grały w tej samej klasie rozgrywkowej. To właśnie przeszkodziło w zagraniu w kolejnych derbach Krakowa.

Od niepamiętnych czasów, piłkarze obu klubów byli specjalnie motywowani do potyczek o dominację w mieście. Padały w ów czas słowa „Możemy nawet przegrać wszystkie mecze ale ten musimy wygrać”. Najbardziej kontrowersyjne hasło padło z ust Nikoli Mijajlovica. Stwierdził: “Derby są z Legią, bo z Cracovia nie walczymy o mistrzostwo”.

W sezonach 2004/05-2008/09 , najwięcej ze zwycięską ręką wychodzili piłkarze Białej Gwiazdy wygrywając 7 spotkań z 12. Pozostałe pięć zakończyło się remisami. W ostatnich derbach Wisła Kraków, w mojej ocenie rozbiła drużynę „Pasów”, mimo wszystko że po 45minutach przegrywali oni 1:0 po bramce Sasina. Na dobrą sprawę „Święta Wojna” dla kibiców i zawodników Cracovii skończyła się w 24minuty po przerwie. Otóż do remisu w 47minucie doprowadził Sobolewski. W 66′ Marcelo wyprowadził Białą Gwiazdę na prowadzenie – 2:1. Chwilę później Patryk Małecki i mamy 3:1. Ostatnią bramkę w meczu zdobył Piotr Ćwielong. Zatem końcowy wynik 4:1 dla Wisły. Mecz rozgrywany na stadionie przy ulicy Reymonta 22. Niestety z przyczyn osobistych nie było mi dane obejrzeć ich na obiekcie Wisły. Mam nadzieje, że tych listopadowych już nie przepuszczę, i będę mógł zdać Wam relację oraz opisać atmosferę 180 “Świętej Wojny”.

Nadchodzące derby zapowiadają się bardzo ciekawie. Cracovia dawno nie wygrała z Wisłą. Natomiast ci drudzy muszą ciągle zmazywać plamę po przegranym dwumeczu z Levadią Tallin i odpadnięciu z eliminacji Ligii Mistrzów. Na chwilę obecną klimat spotkania może być inny niż w ostatnich latach. Remonty obu stadionów doprowadziły do tego, że mecz zostanie rozegrany w Sosnowcu, na stadionie tamtejszego Zagłębia. Relację, zdjęcia oraz filmiki z tego meczu, będziecie mogli zobaczyć w naszym serwisie.

Na koniec zamieszczam bilans spotkań Cracovia – Wisła, oraz reportaż z programu „Uwaga” dotyczącej derbów Krakowa z roku 2006. W ów czas rozgrywano 170 „Świętą wojnę”.

We wszystkich rozegranych spotkaniach:

mecze zwycięstwa Cracovii remisy zwycięstwa Wisły bramki najwyższa wygrana Cracovii najwyższa wygrana Wisły
179 58 41 80 229-295 5:0 7:1