To jest kraj dla starych ludzi

To jest kraj dla starych ludzi
Opinia powszechnie panująca w środowisku oraz wśród kibiców jest jak plotka – nigdy nie traktuje się jej do końca poważnie, choć wiadomo, że ziarno prawdy musi w niej być. Raport FIFY czy innej instytucji bardziej lub mniej związanej z piłką nożną to już zupełnie inna bajka, a właściwie – żadna bajka, tylko 100% konkretów. Tak też jest z ostatnim raportem PFPO (Professional Football Players’ Observatory), instytucji o korzeniach stricte akademickich, powstałej w wyniku współpracy uniwersytetów w Neuchâtel oraz Franche-Comté. Niedawno opublikowano kolejny roczny raport, z którego czarno na białym wynika, że calcio to zabawa (wyjątkowo) starszych panów.

Choć trend wzrostowy co do zatrudniania coraz większej liczby zawodników, którzy piłkarski elementarz odebrali w innym kraju, jest stale rosnący w pięciu najsilniejszych ligach kontynentu, to niechlubnym osiągnięciem może pochwalić się liga włoska. Nie bacząc już na fakt, że spośród krajów Zachodniej Europy to właśnie na Półwyspie Apenińskim średnia wieków trenerów jest najwyższa, to znacznie bardziej przygnębiać może inny fakt. Raport bezlitośnie obnażył mechanizmy działające we włoskim futbolu, który, jak się okazało, jest najmniej przyjazny dla młodych zawodników, którzy chcieliby się przebić do pierwszego zespołu. Teraz już chyba nikogo nie dziwi fakt, że Federico Macheda czy Giuseppe Rossi szybciej rozwijają się piłkarsko, bo grają poza granicami Italii.

Liczby są nie mniej przygnębiające: zaledwie 12,8% zawodników, którzy wystąpili na boiskach Serie A, było wychowankami danego klubu. ; daleko stąd do ligi francuskiej, gdzie odsetek ten wyniósł 30,3%. Inna sprawa, że w skali europejskiej wskaźnik ten ciągle pikuje. Ciężko też włoskim drużynom rywalizować na polu procentowej liczby wychowanków w kadrze, gdzie królują FC Barcelona, Athletic Bilbao, Nancy, Toulouse oraz Espanyol Barcelona ze świetną liczbą 40%. Najwyższy wskaźnik wśród włoskich zespołów zanotowała Reggina, która… właśnie opuściła najwyższą klasę rozgrywkową. Stąd czołówka włoskiego peletonu wygląda następująco: Juventus (18,7%), Atalanta (18,4%), Roma (16,1%) i Milan (14%).

Takim obrotem sprawy wcale zdziwiony nie jest Paolo Berrettini, człowiek, który prowadził kilka młodzieżowych reprezentacji Włoch. Przyznał, że szukając odpowiednich zawodników, musiał przetrząsać przede wszystkim kadry Primaver, bo w pierwszych zespołach nikt po prostu nie grał.

Statystyki statystykami, a życie życiem. Inna sprawa, że kiedyś ktoś będzie musiał zastąpić starszych kolegów, którzy zawieszą (reprezentacyjne) buty na kołku i ciężko przypuszczać, że ktokolwiek wypuści na boisko rezerwowych.

www.fuorigioco.blox.pl


Oceń ten wpis:
SłabyTaki sobieŚredniDobryBardzo dobry (1 głosów, średnia: 4,00 na 5)
Loading ... Loading ...Be social
Wykop Gwar Dodaj do zakładekDodaj komentarz

Komentarze zawierające wulgaryzmy, obrażające czytelników lub właściciela bloga zostaną skasowane.
Moderacja komentarzy jest aktywna. Nie wysyłaj swojej wiadomości dwa razy.
Możesz skorzystać z następujących tagów XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Chcesz mieć swój własny avatar na Soccerlogu? Przeczytaj FAQ, to tylko kilka minut!