Przez stadiony ku Europie!

Przez stadiony ku Europie!
Z każdą chwilą jesteśmy coraz bliżej organizacji Euro 2012 w naszym kraju. Tworzą się nowe drogi, hotele i oczywiście stadiony. No właśnie stadiony – obiekty najważniejsze z całej kampanii Mistrzostw Europy w Polsce i Ukrainie, miejsca gdzie rozegrane zostaną mecze na najwyższym piłkarskim poziomie starego kontynentu.

Jako kibic żyje z nadzieją, że pomimo wszelkim trudnościom naszego sąsiada, jak również naszych własnych, Euro 2012 odbędzie się bez żadnych problemów na polskiej oraz ukraińskiej ziemi.

W dzisiejszym felietonie Waszą uwagę chciałbym skierować na polskie stadiony, które często bywają przyczyną śmiechów oraz politowania dla warunków na nich panujących. W swoim artykule pokaże Wam jak dużych postępów dokonał nasz kraj w związku z budową nowych stadionów i to nie tylko na Euro 2012! Zapraszam do lektury!

Pierwszą piłkarską areną, od której oczywiście muszę zacząć jest powstający Stadion Narodowy w Warszawie. Nie jestem specjalistą w budownictwie, ani nie wnikam dokładnie w kontrakty, których trzymają się ludzie zajmujący się przygotowaniem najważniejszej polskiej areny piłkarskiej w czasie Euro 2012. Śledzę poczynania budowy okiem zwykłego, szarego, polskiego kibica, który wierzy w powodzenie organizacji Mistrzostw Europy w naszym kraju, czerpiąc wiedzę na temat postępów budowy z mediów.
Stadion Narodowy w Warszawie docelowo pomieścić ma 55920 kibiców. Koszt całej inwestycji oscyluje około 1.252mld zł! Prace nad największą polska areną futbolową zakończyć mają się w maju 2011.
Z informacji jakie dochodzą do nas kibiców jestem pełen optymizmu na temat budowy oraz harmonogramu prac. Niejednokrotnie słyszałem, że Stadion Narodowy wyprzedza nieznacznie plany.
Przyznam się Wam, że gdy niedawno jechałem pociągiem do Warszawy z mojego pięknego Mińska Mazowieckiego, jako kibic oraz Polak poczułem się dumny, gdy zobaczyłem jak rozwija się budowa stadionu. Nie potrafię stwierdzić czy te wbite pale w ziemię to wiele wykonanej już pracy, gdyż jak już wspomniałem nie znam się na budownictwie, ale sam fakt tworzenia Stadionu Narodowego w naszej stolicy na Euro 2012 ogromnie mnie cieszy.

Kolejnym obiektem przygotowywanym na Mistrzostwa Europy w 2012 roku jest Baltic Arena. Na postawie projektów, uważam że będzie to najpiękniejszy polski stadion podczas turnieju piłkarskiego na starym kontynencie za 3 lata. Arena Bałtycka pomieści 44 tys. widzów. Koszt wynosi ma 671 mln zł, więc prawie dwukrotnie mniej niż Stadion Narodowy. Na boisku tym rozegrane trzy mecze grupowe Euro 2012 oraz ćwierćfinał. Cudowny stadion… przynajmniej tak wydaje się po projekcie.

Podobną pojemność kibiców, co Batlic Arena 44000, posiadał będzie Stadion Miejski we Wrocławiu. Kolejne boisko pod Euro 2012 ma zostać otwarte w 2011. Prace wykonawcze przewidywane są na dwa lata począwszy od 2008 roku. Koszt to około 466 mln zł.
A więc już za dwa lata Wrocławianie będę mogli cieszyć się z nowo otwartego, pięknego stadionu w podobno najszybciej rozwijającym się polskim mieście i to nie pod względem Euro 2012! Pozostaje tylko pozazdrościć… Oglądałem niedawno projekty wrocławskie dotyczące dworca kolejowego i lotniska, po prostu coś fantastycznego. Żałuje trochę, że nie zdecydowałem się na studia we Wrocławiu! :)

Ostatnim stadionem przygotowywanym pod Euro 2012 jest boisko Lecha Poznań. Pomimo, że budowa w stolicy Wielkopolski nie była tworzona od postaw, jak w pozostałych polskich miastach to koszt szacuje się w podobnych kwotach jak w Gdańsku czy Wrocławiu. Arena na ulicy Bułgarskiej pomieścić ma docelowo 46 500 widzów. Na murawie tej rozegrane zostaną 3 mecze grupowe Euro 2012.

Warszawa, Gdańsk, Wrocław i Poznań są czterema głównymi, polskimi miastami, które podczas Mistrzostw Europy 2012 będą reprezentowały nasz kraj. Wiadomo że stadiony to nie wszystko, gdyż w całym projekcie zaakceptowanym przez UEFA jest również przygotowanie dróg, hoteli, lotnisk itp. Uważam jednak, że to właśnie piłkarskie areny są najważniejszymi punktami podczas zawodów najlepszych reprezentacji krajów starego kontynentu w 2012 roku.

Pomijając organizację Euro 2012 chciałbym przedstawić Wam w skrócie kilka skończonych projektów, na których rozgrywane są już mecze piłkarskiej, jak również tych które są w trakcie realizacji i planów.

Zacznijmy od Kielc, areny która została oddana do użytku w 2006 roku i zapoczątkowała rozwój piłkarskich obiektów w naszym kraju. Stadion ten ma pojemność prawie 16 tys. kibiców. Na murawie, na co dzień rozgrywa swoje mecze drużyna Korony Kielce, która awansowała teraz do Ekstraklasy. Koszt stadionu wynosił „zaledwie” 48 mln zł, a budowany był w ekspresowym tempie 17 miesięcy!

Z Kielc przenieśmy się z powrotem do Warszawy, gdzie oprócz budowy Stadionu Narodowego powstaje nowy stadion Legii Warszawa! Arena ‘Wojskowych’ budowana jest na podwalinach starego stadionu. Trybuny pomieścić mają prawie 35 tys. widzów.
A więc w stolicy Polski zobaczymy dwie fantastyczne budowle piłkarskie, co bardzo cieszy!
Należy dodać, że w trakcie przebudowy jest również obiekt Polonii Warszawa. Przyszłe piłkarskie trybuny ‘Czarnych Koszul’ pomieszczą 16000 kibiców. Można trafnie podsumować, że Warszawa rozwija się piłkarsko… to znaczy stadionowo tylko, no ale od czegoś trzeba zacząć prawda?.

Kraków nie został wybrany do organizacji Euro 2012, lecz na obiekcie Wisły Kraków również prowadzone są prace, dzięki którym Krakowianie za niedługi czas posiadać będą arenę na miarę europejską. Stadion Henryka Reymana posiadać będzie trybuny o łącznej liczbie 33680 krzesełek. Boisko Wisły jest rezerwową areną Euro 2012.

Piękna budowla piłkarska powstaje w Lubinie, gdzie miejscowe Zagłębie rozgrywa swoje mecze. Obiekt pomieścić ma 16300 kibiców.
Do stadionów, które są w trakcie realizacji należy dodać Arenę Częstochowa, Stadion KM Ostrów oraz Stadion ŁSK-u Łomża, o których polski kibic nieinteresujący się rozgrywkami z niższych klas piłkarskich może nie wiedzieć.

Ponad to obiekty Legnicy – Stadion im. Orła Białego (6177 widzów), Toruniu – Motoarena (15tys) oraz Bydgoszczy – Stadion im. Zdzisława Krzysztowiaka (20247 miejsc na trybunach) są projektami dokonanymi, z których korzystają polskie drużyny i ich kibice.

Należy dodać, że stadiony w Chorzowie (rezerwowy obiekt Euro 2012), Białymstoku (Jagiellonia Białystok), Rzeszowie, Rybniku, Sosnowcu (Zagłębie Sosnowiec), Lublinie (Motor Lublin), Łodzi (obiekt Widzewa), Krakowie (boisko Cracovii), Gdyni (Arka Gdynia), Bielsko-Białej (TS Podbeskidzie), Wodzisławiu Śląskim (Odra Wodzisław), Ostrowcu Świętokrzyskim (KSZO Ostrowiec) czy w Poznaniu (Warta Poznań) oczekują na realizację!
Jak widać stadiony w Polsce rozwijają się z dnia na dzień. Uważam, że jest po spory krok w kierunku piłkarskiej Europy.

W dzisiejszym felietonie zasypywałem Was suchymi statystykami i informacjami na temat polskich futbolowych aren, lecz moim głównym zadaniem było to, aby pokazać Wam, że w kraju, który do tej pory nie posiadał stadionu z prawdziwego zdarzenia powstają tak cudowne obiekty piłkarskie. Niektóre futbolowe areny zaprezentowane przeze mnie to tylko projekty, lecz mam nadzieję, że niedługo przeobrażą się one w place budowy.


Oceń ten wpis:
SłabyTaki sobieŚredniDobryBardzo dobry (12 głosów, średnia: 4,00 na 5)
Loading ... Loading ...Be social
Wykop Gwar Dodaj do zakładekDodaj komentarz

Komentarze zawierające wulgaryzmy, obrażające czytelników lub właściciela bloga zostaną skasowane.
Moderacja komentarzy jest aktywna. Nie wysyłaj swojej wiadomości dwa razy.
Możesz skorzystać z następujących tagów XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Chcesz mieć swój własny avatar na Soccerlogu? Przeczytaj FAQ, to tylko kilka minut!